Ķirurģija

Veterinārā ķirurģija pašlaik balstās uz profilakses un ārstēšanas vienotības principu, kurā galvenā loma ir profilaksei. Galvenais uzsvars tiek likts uz profilaktisko pasākumu izstrādi, racionālāko operāciju un ķirurģisko ārstēšanu dažādu slimību gadījumā. Veterinārā ķirurģija piedāvā zinātniski pierādītus ārstniecisko un profilaktisko pasākumu kompleksus, kas vērsti uz traumatisma, ķirurģiskas infekcijas un slimību, kuru pamatā ir vielmaiņas traucējumi, likvidēšanu. Tiek izstrādātas un praksē ieviestas traumu profilakses operācijas, audu pārstādīšana, endokrīno dziedzeru iedarbības metodes, dzīvnieku organisma patoģenētiskās iedarbības metodes, ultraskaņas naža operācijas, jauni polimēru un bioloģiskie materiāli.
Klīnika specializējas abdominālajā ķirurģijā (vēdera un iegurņa iekšējo orgānu ķirurģijā), strutainā ķirurģijā, traumatoloģijā (kaulu un locītavu lūzumu ķirurģiskā ārstēšana u. c.), otorinolaringoloģijā un oftalmoloģijā.
Dzīvnieku īpašnieki ķirurģiju tradicionāli uzskata par procedūru, kas saistīta ar risku. Tomēr ķirurģija ir radikāla metode dažādu veterināro problēmu ārstēšanai, kurām dažos gadījumos nav terapeitiskas alternatīvas.
Dzīvnieka sagatavošana operācijai sākas ar sākotnēju sirds, aknu un nieru izmeklēšanu, kas sniedz ķirurgam informāciju par pacienta specifisko fizioloģiju un ļauj individuāli izvēlēties optimālo anestēzijas līdzekli.
Svarīgs ir pirmsoperācijas un pēcoperācijas periods. Šajos posmos dzīvniekam tiek veikta imūnterapija (skatīt rakstus). Lai sagatavotu imūnsistēmu pirms operācijas un rehabilitācijas terapijas, pamatojoties uz preparātiem un metodēm, kas nodrošina orgānu funkciju un atjauno audu un šūnu materiāla homeostāzi un bioenerģētiku (skatīt rakstus).